Burnos ir dantų ligų profilaktika yra geriausia priemonė džiaugtis sveikais dantimis

Burnos ir dantų ligų profilaktika yra geriausia priemonė
džiaugtis sveikais dantimis

Bendraudama su savo pacientais burnos ertmę ir dantų švarą dažnai palyginu su namais, kuriuose gyvename. Jeigu juos tvarkysime dažnai, dulkių nebus daug, ir namai bus švarūs. Taip pat ir burnoje. Jeigu gerai ir taisyklingai valysime bei prižiūrėsime dantis, apnašos kaupsis tik mums sunkiai prieinamuose vietose.

Nors dauguma mūsų dantis valosi du kartus per dieną ir naudoja tarpdančių valymo priemones: siūlus ar tarpdančių šepetėlius, ne visada pavyksta pasiekti gerą rezultatą. Jaučiame iš burnos nemalonų kvapą, matome kraujuojančias dantenas, mūsų netenkina dantų baltumas, o mūsų odontologas beveik kiekvieną kartą randa pažeistų karieso dantų.

Dantų valymas namuose turi būti atliekamas kruopščiai ir neskubant. Daugumai mūsų per skubėjimą nepavyksta gerai išsivalyti dantų ir dažniausiai trūksta žinių, kaip taisyklingai atlikti judesius dantų šepetėliu ir, kaip prižiūrėti tarpdančius. Valant dantų šepetėliu mes dažnai nepasiekiame visų dantų paviršių, taip pat ir tarpdančių. Kadangi dantų šepetėlių šereliai tarpdančių nepasiekia, juose pasilieka maisto likučių ir apnašų.

Labai svarbu rūpintis ir saugoti savo dantis ir dantenas. Tinkamai pritaikę dantų priežiūros priemones, galėsime ne tik didžiuotis savo gražia šypsena, bet ir džiaugtis sveikais dantimis. Tai taip pat tai padės išvengti daugelio dantų sveikatos problemų, bei leis sumažinti dantų gydymo išlaidas ateityje.

       

Suaugusiųjų ir vaikų dantims grėsmę kelia dantų apnašos. Apnašos tai bespalvė plėvelė, besikaupianti ant dantų paviršiaus, joje kaupiasi bakterijos. Dantų apnašos susidaro iš nusilupusio burnos epitelio ir maisto likučių. Nevalant jų reguliariai, gresia dantų ėduonis ar periodonto liga, dėl kurios galima netgi netekti dantų.

Dantų apnašas būtina pašalinti dantų šepetėliu, o tarpdančius valyti tarpdančių siūlu. Nepašalinus dantų apnašų jose kaupiasi mineralinės druskos, apnašos sukietėja ir susidaro dantų akmenys.

Akmenims pašalinti dantų šepetuko neužtenka ir reikia atlikti profesionalią burnos higieną. Burnos higienos metu specialiais instrumentais pašalinamos ne tik minkštos bei kietos dantų apnašos, bet ir gražinamas natūralus dantų spindesys. Ši procedūra padeda panaikinti blogą burnos kvapą, dantenų uždegimą (dantenų kraujavimą). Esant dantų jautrumui uždedamos nujautrinimo priemonės, atliekamos fluoro aplikacijos. Fluoras – mikroelementas, kuris lemia danties atsparumą ėduoniui.

     

Vaikų dantukai yra ypač jautrūs ir pažeidžiami, nes jų emalė nėra visiškai susiformavusi, kitaip tariant mažiau mineralizuota. Norint padidinti emalės atsparumą taikomas remineralizuojamasis gydymas, kuris yra vienas iš labiausiai efektyvių profilaktikos metodų sveikiems ir ėduonies pažeistiems dantims.

Tam tikslui sukurta naujos kartos profilaktinė priemonė – Fluoro aplikacijos. Odontologijoje dažniausiai naudojamos fluoro turinčios priemonės yra želė, putos arba kremai. Tereikia vieną ar dvi minutes palaikyti fluoro aplikaciją, ir, kasdien taisyklingai valant dantukus, vaikų dantys nuo ėduonies bus apsaugoti tris – keturis mėnesius. Pakankamas fluoro kiekis padaro mūsų dantų emalį stipresnį, kietesnį, atsparesnį bakterijų išskiriamoms rūgštims.

Ką tik išdygęs pieninis dantukas visuomet yra sveikas, tačiau ėduonis gali pažeisti vaiko pieninius dantukus jau pirmaisiais jo gyvenimo metais. Ant dantų esančios bakterijos, kurios susikaupia dantų apnašose, cukrų, gaunamą iš maisto, paverčia rūgštimi, kuri ištirpdo dantų emalį ir sukelia ėduonį.

Fluoro aplikacijos naudojamos kaip:

  • profilaktinė priemonė nuo ėduonies;
  • priemonė, užkertanti kelią rūgštims demineralizuoti dantis, bei skatinanti dantų remineralizaciją;
  • priemonė dantų jautrumui gydyti.

Fluoridas padeda normalizuoti mineralų kiekį dantyse ir neleisti jiems trupėti bei tapti atsparesniems ėduoniui.

Vaikams specialisto priežiūra yra ypač reikalinga, nes vaikai neturi pakankamai įgūdžių taisyklingai išsivalyti dantis.

  • Nuo 4 mėn. (arba kai išdygsta pirmasis dantukas) iki vaikui sukaks 1 metai, mažylio dantukus valo tėvai.
  • 2 – 4 metų amžiaus vaikams atsiranda noras viską daryti patiems, bet mažos rankytės ir riboti įgūdžiai trukdo gerai išsivalyti dantukus, todėl tokio amžiaus vaikams dantukus turi išvalyti tėvai.
  • 5 – 7 metų amžiaus vaikams pradeda kristi pieniniai dantys ir dygti pirmieji nuolatiniai dantys. Vaiko įgūdžiai gerėja, bet dar nėra pakankami. Šiame etape tenka itin sunkus darbas gerai išsivalyti dantis, todėl reikalinga tėvų priežiūra.
  • Nuo 8 metų amžiaus vaikų rankų motorika yra pakankamai išsivysčiusi, gerėja įgūdžiai ir vaikas sugeba savarankiškai valytis dantis. Reikalingas tik tėvų paskatinimas ir priežiūra, kad vaikas savarankiškai išsivalytų dantis ir tarpdančius su tarpdačių siūlu.

 

      

Tam kad vaiko dantys būtų sveiki ir jis turėtų gerus valymo įgūdžius, būtinas bendradarbiavimas su gydytoju odontologu ir burnos higienistu. Burnos higienistai ne tik apžiūri, bet ir parodo vietas, kur vaikas neišsivalo, pašalina kietas apnašas nuo dantų specialiais instrumentais. Poliravimo šepetėliu ir vaikiškais poliravimo milteliais Soft Glicino pašalinamos minkštos bei pigmentinės apnašos nuo dantų paviršių ir tarpdančių. Mineralizuojančiomis priemonėmis prisotinami vaiko dantys, atliekamos fluoro aplikacijos (jeigu tėvai neprieštarauja). Vizito pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą metu taip pat papasakojama ir parodoma, kaip taisyklingai valytis dantis, patariama, kaip pasirinkti tinkamas valymo priemones naudoti namuose.

Profesionali burnos higiena apsaugos Jus ir Jūsų vaiką nuo dantų ir dantenų ligų. Tai geriausia priemonė užkirsti kelią rimtiems susirgimams. Tubūt nėra nei vieno, kuris paneigtų, jog šypsena yra gražiausia žmogaus puošmena, suteikianti mums pasitikėjimo savimi.

Prižiūrėkime savo dantis ir leiskime sau plačiau šypsotis. Dovanokime šypseną kitiems!

Mes mylime savo darbą ir suprantame, kad Jūsų poreikiai ir pasitikėjimas yra svarbiausia.

 

Odontologijos studijos Smile Art
burnos higienistė
Ala Lialko-Pladis